ABD tarafından Türkiye’ye bir silah ambargosu uygulanacağı haberleri dolaşıyor. Bu konuda hazırlanan soru önergemiz TBMM Başkanlığına sunuldu.

Silah Ambargosu-Soru Önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda kayıtlı olan sorularımın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ

İstanbul Milletvekili

ABD Kongresi’nin birkaç üyesinin,  yaklaşık iki yıldır ülkemize tüm büyük silah satışlarını engellediği basına ve kamuoyuna yansımıştır. Söz konusu engellemenin Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle  hem iki siyasi partide (Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti) hem de Senato ile Temsilciler Meclisi’nde oluşan endişelerden kaynaklandığı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch tarafından doğrulanmıştır.  2.5 milyar dolara Rusya’dan alınan S-400’lerin nisan ayındaki kurulumu, Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenmiş ve pandemide normalleşme sürecine girildiği halde S-400’lerin kurulumuyla ilgili bir gelişme henüz kaydedilmemiştir. Maalesef, dünyanın en pahalı hurdasına dönüşen S-400 alımına karşı Kongre üyelerinin bu tutumu, ABD yönetiminin Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından 1975 yılında Türkiye’ye 3 yıl boyunca uyguladığı silah ambargosundan sonra 40 yıldır başvurmadığı  diplomatik baskı aracı olarak tarihe geçmiştir. Bu bağlamda,

1.    2 yıllık bu süreçte toplam kaç  silah satışı durdurulmuştur? Satışı engellenen silahların türleri nelerdir?

2.    Ülkemizin Pakistan’a satmak üzere anlaştığı ATAK helikopterlerinin ABD yapımı motorları da söz konusu engellemelerin kapsamında mıdır?

3.  F-16 savaş uçaklarının yenilenmesinin durdurulması söz konusu engellemenin kapsamında mıdır?

4.    Türkiye 1.25 milyar dolar ödenen F-35 programından uzaklaştırılmış ve F-35 parçası üreten Türk şirketlerden alımlar durdurulmuştur. Ülkemizin bu süreçten kaynaklanan  ekonomik kaybı ne kadardır?5.    ABD Başkanı Trump ile ikili ilişkiler nedeniyle CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları uygulanmıyor olsa da, Kongrenin seçmiş olduğu  bu yolla  ülkemizin askeri envanterinde çok ciddi bir açık oluşmuştur. Bu açığı gidermek için hangi tedbirler alınmışt