Unknown-5TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda kayıtlı sorularımın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ

İstanbul Milletvekili

21 Nisan 2019 tarihinde, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramıştır. Bir grup saldırgan Sayın  Kılıçdaroğlu’na tekme ve yumruk atmış ve olayların bastırılmaması nedeniyle Sayın Kılıçdaroğlu  çevredeki bir eve götürülmüştür.  Evin dışında toplanan saldırgan grubun dağılmaması üzerine  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar evin çevresindekilere yönelik olarak şu sözlerde bulunmuştur: “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz. Tepkinizi gösterdiniz”.  Sayın Kılıçdaroğlu, zırhlı araç ile saldırgan grubun bulunduğu bölgeden uzaklaştırılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak;

1.    Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü siyasi partisinin Genel Başkanı’na linç girişiminde bulunan kişilere “Değerli arkadaşlar” hitabında bulunma gerekçeniz nedir? Bu kişi veya kişileri tanıyor musunuz? Tanıyorsanız yakınlık dereceniz nedir?

2.    Kişilere yönelik olarak “şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz” ifadesini sarf etmiş olduğunuza göre, kişilerin vermiş olduğu mesaj nedir ve bu mesaj hakkında ne zamandan beri bilgi sahibi idiniz?

 3.    Türkiye Cumhuriyeti’nin ana muhalefet liderinin ancak Milli Savunma Bakanı  ve zırhlı araçla saldırganların arasından kurtarıldığı bir ülkede, Bakan olarak görevinizi yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz?

4.    Bu konuyla ilgili olarak siyasi sorumluluk alarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?