Unknown-6                                    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda kayıtlı sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                        

Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ      

İstanbul Milletvekili

21 Nisan 2019 tarihinde, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramıştır. Bir grup saldırgan Sayın  Kılıçdaroğlu’na tekme ve yumruk atmış ve olayların bastırılamaması nedeniyle Sayın Kılıçdaroğlu  çevredeki bir eve götürülmüştür. Sayın Kılıçdaroğlu, daha sonra zırhlı araç ile saldırgan grubun bulunduğu bölgeden uzaklaştırılmıştır. Saldırının yaşandığı bölgenin İçişleri Bakanlığı’na bağlı jandarmanın kontrolünde olması nedeniyle  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aşağıda belirtilen konuşmaları kamuoyu hafızasında belirmiştir.

Soylu, 10 Aralık 2017 tarihli AKP Ortahisar Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum sen bittin.” demiştir.

Soylu, 28 Haziran 2018 tarihinde Esenler AKP İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında ise  “Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” sözlerinde bulunmuştur.

Bu konuyla ilgili olarak;

1.    Türkiye’nin en köklü ve ana muhalefet partisi olan bir partinin Genel Başkanı’na Çubuk’ta 21 Nisan 2019 tarihinde yapılan saldırılarda daha önce toplumu kamplaştıran ve kutuplaştıran sözlerinizin etkisinin oranı %50’nin ne kadar üzerindedir?

2.    Anayasada mevcut haklardan kaynaklı barışçıl gösterilerde bile orantısız güç kullanarak toplanmalar engellenirken, yaşanan linç  girişiminin önüne geçilmemesinin sebepleri nelerdir?

3.    Olaylarda yaşanan güvenlik zafiyetinin sebepleri nelerdir? Konuyla ilgili olarak sorumlular hakkında gerekli işlemlere ne zaman başlanmıştır?

4.    Konuyla ilgili olarak bakanlığınıza önceden ulaşan bilgi var mıdır? Varsa, hangi tedbirler alınmıştır?

5.    Yaşanan olaydan dolayı siyasi sorumluluk alarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?