Unknown-7TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda kayıtlı olan sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

​​​                                                                                                          Ahmet Ünal ÇEVİKÖZ

​​​​​​​​                                                                                                            İstanbul Milletvekili

 

Uluslararası toplumun gündeminde en öncelikli konu olarak yer alan Covid-19 pandemisi yurt içindeki vatandaşlarımızı olduğu kadar yurt dışındaki vatandaşlarımızı da doğrudan etkilemektedir. Yurt dışında çeşitli sebeplerle bulunan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu Türkiye’ye dönme arzusu içindedirler.

Maalesef bu süreçte, özellikle yurt dışında çalışmak üzere bulunan vatandaşlarımız çok ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Birçoğu, turistik vizeyle çalışan vatandaşlarımız, vize süreleri bittiği için şantiyelerinde mahsur kalarak, bulundukları yerden dahi çıkamayacak durumdadırlar. Bazı ülkelerde ise sokağa çıkma yasağı bulunması nedeniyle temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu konu bağlamında,

1) Yurt dışında işçi olarak bulunan ve bulundukları ülkelerdeki şantiyelerde mahsur kalan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda hangi tedbirler alınmıştır?

2) Yurt dışında işçi olarak bulunan vatandaşlarımızdan Türkiye’ye dönme talebinde bulunanların sayısı kaçtır? Kayıtlı sayının ne kadarı tahliye edilmiştir?

3) Neredeyse günlük vizelerle işçi çalıştırarak, vatandaşlarımızın sağlığını ve canını hiçe sayan firmalar hangileridir?

4) Birçoğu Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde bulunan ve  mağduriyetin kaynağı olan firmalara ilişkin hangi yaptırımlar uygulanmaktadır?

5) Firmalarla yaşadıkları problem nedeniyle ülkemize dönemeyen vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

6) Türkiye’ye tahliyeleri mümkün olmayan bu gibi işçi vatandaşlarımız için alınan tedbirler nelerdir?

7) Ülkemize intikal etmek için başvurup, bilet masraflarını karşılayamayarak tahliyeleri gerçekleşemeyen vatandaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu vatandaşlarımız için alınan tedbirler nelerdir?

8) Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamalarda yurtdışındaki vatandaşlarımızın ülkemize Cumhurbaşkanının talimatlarıyla getirildiği ifade edilmektedir. Cumhurbaşkanının talimatı olmasaydı, Bakan olarak vatandaşlarımızın ülkemize getirilmesini sağlamayacak mıydınız?