CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz düzenlediği basın toplantısında, Moskova’da İdlib için alınan ateşkes kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çeviköz, varılan mutabakatın Şehitler Tepesi’ne yeni şehitlerin gitmesinin engellenmesi yolunda büyük bir adım olduğunu ifade ederek “Dış politikanın artık iç politikaya malzeme edilmesinden vazgeçilmelidir” dedi.

Çeviköz, “Biz Moskova’da varılan mutabakatın ve Soçi’ye ek bu protokolün Mehmetçiğimiz için fevkalade olumlu bir gelişme olduğu düşüncesindeyiz. Kalıcı bir ateşkes için önümüzde bir süre varsa da bugüne kadar vermiş olduğumuz 60 şehidimizin ruhunu tekrar şad ederek söylemek istiyorum; bundan sonra Şehitler Tepesi’ne yeni şehitlerin gitmesinin engellenmesi için önemli bir adım atılmıştır. Bu bir barış anlaşması değil elbette bunun kalıcı bir ateşkes haline dönüştürülmesi barışın sağlanması için önemli bir ivme sağlayacaktır. Bu ivmenin de Cenevre’deki anayasa görüşmelerinin yeniden başlaması için bir momentum sağlayacağını umuyoruz. Dün Moskova’da hayata geçirilen yeni kararların ciddi bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Özellikle iktidara birkaç mesajımı söylemek istiyorum.

1.Dış politikanın artık iç politikaya malzeme edilmesinden vazgeçilmelidir.

2.Suriye’de rejimin ve yönetimin değiştirilmesi çabalarından ve hevesinden vazgeçilmelidir.

3.Terör unsurları olarak kabul edilen ve BM Güvenlik Konseyi kararlarından da yer alan bu mutabakatta da altı çizilen bütün unsurlara karşı mücadele Rusya ve Suriye ile ortak bir şekilde verilmeli. Bundan sonra TSK unsurlarının bu gruplarla birlikte görülmesinin behemehâl önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.