Ahmet Ünal Çeviköz

Emekli Büyükelçi, CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, AKPM Türkiye Heyeti Temsilcisi // Retired Ambassador, CHP Istanbul Deputy, Member of the Foreign Affairs Committee of the Grand National Assembly of Turkey, Representative of the PACE Delegation to Turkey


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Mühimat Deposu Patlamaları hk Konuşması

Hakkari ve Şırnak’ta mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarla ilgili olarak Meclis Araştırması teklifinde bulunduk ve bu vesileyle TBMM’de bir Konuşma yaptım. Konuşma metni aşağıdadır. Önerimiz AKP oylarıyla reddedildi.

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

Hakkari ve Şırnak’ta mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarla ilgili olasılıkların ve sorumluların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince, Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif için CHP Grubu adına söz almış bulunuyorum.

Bu vesileyle Yüce Meclisimizi saygıyla selamlarım.

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

Bildiğiniz üzere, Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Ortaklar Köyü kırsalında bulunan Süngü Tepesi’nde 9 Kasım 2018 tarihinde mühimmat patlaması meydana gelmiş, 7 askerimiz şehit düşmüş, 25 askerimiz ise yaralanmıştır. Patlamanın atış sırasında gerçekleştiği, daha sonra yapılan açıklamalarda belirtilmiştir.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım akşamı meydana gelen acı olayın ateşi sönmeden ve üzerinden henüz bir hafta dahi geçmeden benzer bir haber de 16 Kasım tarihinde Şırnak’tan gelmiştir. Şırnak’ta havan topu atışı sırasında nedeni henüz bilinmeyen bir patlama meydana gelmiştir.

Patlamanın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesi Biliç Tepe üs bölgesinde, öğle saatlerinde havan atışı yapıldığı sırada meydana geldiği belirtilmiştir. Patlamada ilk belirlemelere göre bir askerimiz şehit düşmüş, 4 askerimiz ise yaralanmıştır.

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

21. yüzyılda, askerlerimizin bu tür hatalarla canlarından olmasının kabul edilemeyeceği ortadadır. Terörle etkin mücadele yürütülen bölgelerde üst üste mühimmat patlamaları yaşanmaktadır. Soruyoruz, Mehmetçiğimiz nasıl bir özensizlikle karşı karşıyadır? Neden üst üste mühimmat patlamaları yaşanmaktadır?

25 Mehmetçiğin şehit olduğu, 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen Afyon Mühimmat Deposu faciasını unuttuk mu? Hatırlar mısınız, bilirkişi raporlarına göre, oraya 286 bin el bombası kurallara uyulmadan gönderilmişti.
2012 yılında yaşanan faciada, el bombalarının alüminyum pimleri eğrilmiş ve kırılmış, maşası koli bantlarıyla bağlanmış, özel kutularından çıkarılmıştı. O gün, depodaki patlamayan 23 bin el bombası ‘kritik arızalı’ çıktı. Patlamanın da kritik arızalı bir el bombası sandığının düşmesinden kaynaklanmış olabileceği vurgulanmıştı.

Yine bildiğiniz üzere, Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu patlama davasında tam 1952 gün sonra karar çıkmış, dönemin Bölük Komutanı, Mühimmat Bölge Komutanı ve bir üsteğmen hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

2012 yılındaki Afyon Faciası’ndan 2018’e, yani bugüne kadar bir ders alınmadı mı? Terörle etkin mücadele yürütmek için şehitlerimizin kanlarının yerde kalmaması ve tüm Türkiye’nin vicdanında olayın aydınlatılması gerekmektedir. Gece gündüz, yaz kış demeden, ülkemizin güvenliği için mücadele eden askerlerimizin can güvenliğini sağlamak konusunda TBMM üzerine düşen görevi yapmalıdır.

İki askerimizin daha kısa bir süre önce donarak ölmesi de henüz hafızalarımızdan silinmemiştir. Bu olay ve mühimmat kazaları NATO’nun en önde gelen güçlü ve tüm dünyada başarılarıyla anılan, övündüğümüz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin prestijini zedelemekle kalmamakta, her şeyden önce vatan evlatlarının ocaklarına şehit ateşi düşmesiyle tüm halkımızın yüreklerini dağlamaktadır.

Türkiye son zamanlarda yoğun bir askeri faaliyet içindedir. Bu faaliyetler ordumuzun profesyonel yeteneklerinin ve kapasitesinin de sınandığı bir dönemden geçmemize yol açmaktadır. Suriye’deki mevcudiyetimiz terörle mücadele alanında kaydedilen başarılara rağmen her an daha büyük bir sıcak çatışmanın içine girebilmemize de yol açabilecek kadar kritik bir ortamda devam etmektedir.

Elbette Silahlı Kuvvetlerimizin böyle tehlikeli gelişmelerin içine çekilmesini arzu etmeyiz. Ancak böyle bir olasılık mevcut ortamda, hele günümüz koşullarında ve bulunduğumuz coğrafyada asla göz ardı edilmeyecek kadar ciddi bir tehlikedir.

Biz buna hazır mıyız? Mehmetçiğin ihmal ve kusur sonucu şehit düşmesi ve silahlı kuvvetlerimizin mühimmat hatası ya da yanlış kullanımı gibi bir görüntü vermesi her şeyden önce inandırıcılığımızı, güvenilirliğimizi ve caydırıcılığımızı kuşku içine sokmaz mı?

Değerli Milletvekilleri,

Şehit olan askerlerimizin yakınlarının acılarını paylaşıyor, tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehitlerimizin ölümünün nedenini sorgulamak bizim görevimizdir. Hangi ihmal zinciri bu patlamalara neden oldu; bunların nedenini adım adım sormak, Yüce Meclis önünde bizlerin görevidir.

Bütün bu nedenler ışığında, Hakkari ve Şırnak’ta mühimmat deposunda meydana gelen patlamalarla ilgili olasılıkların ve sorumluların araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104. Ve 105. Maddeleri uyarınca, CHP Grubu adına Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.

Genel Kurulu selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

About Me/Hakkımda

Emekli Büyükelçi, CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, AKPM Türkiye Heyeti Temsilcisi // Retired Ambassador, CHP Istanbul Deputy, Member of the Foreign Affairs Committee of the Grand National Assembly of Turkey, Representative of the PACE Delegation to Turkey

Haber bülteni

%d blogcu bunu beğendi: