CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, ÖSO unsurlarının maaşlarını TL olarak ödenmesini istemediklerinin basına ve kamuoyuna yansıması sonucunda konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Çeviköz, “Türk lirasının, iç savaş halinde olan bir devletin parasının karşısında bile değer kaybetmesine karşılık olarak hangi tedbirler alınacaktır?” dedi.

Emekli Büyükelçi Çeviköz’ün yönelttiği sorular şu şekilde;

Uluslararası haber ajanslarında yer alan bir habere göre Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrol ettiği Afrin-Cerablus bölgesinde üslenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Türk lirasının, Suriye poundu karşısındaki değer kaybı nedeniyle maaşlarını TL olarak almak istemedikleri bilgisi yer almıştır.

Bu çerçeveden hareketle:

1) Türkiye Cumhuriyeti kendi vatandaşı olmayan kişilere maaş vermekte midir? Bu kişi ve kurumlar hangileridir? Herhangi bir ödeme yapılıyorsa bunun gerekçesi nedir?

2) Bu kişi ve kurumlara hangi tarihten itibaren maaş ödenmektedir?

3) ÖSO ya da bu gruplara bağlı silahlı oluşum üyelerine maaş verilmekte midir? Eğer ödeme yapılıyorsa gerekçesi nedir?

4) Hükümet olarak ÖSO ile ya da varsa diğer gruplarla kurulan işbirliğinin gerekçesi nedir?

5) Ödenen maaşlar hangi kurumun bütçesinden karşılanmaktadır ve kaç kişiye maaş verilmektedir?

6) Paralı ve silahlı bir gruba “Kuva-yı Milliye” benzetmesi yapmak Kuva-yı Milliye’ye saygısızlık değil midir?

7) Türk lirasının, iç savaş halinde olan bir devletin parasının karşısında bile değer kaybetmesine karşılık olarak hangi tedbirler alınacaktır?