Yargının siyasallaşması güveni azaltıyor…

BirGün’deki haber için tıklayınız

ABD ile Türkiye ilişkilerinde diplomasi dilinin yitirildiğini vurgulayan Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz: “Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler son yıllarda iyi gitmiyor. Akut krizimiz şu anda Trump’ın göndermiş olduğu tweetler. Bu tweet bizi uluslararası alanda küçük düşürmüştür. Çünkü Türkiye’ye karşı böyle bir tweet atması Türkiye’yi bu tarz tweetler atılabilecek bir ülke olarak gördüğünü gösterir” dedi.

Diplomasi dilinin zayıflamasını ardındaki nedenin Türkiye’de yargının geldiği nokta olduğunu söyleyen Çeviköz, “Yargının siyasallaşması, erkler ayrılığının tamamen ortadan kalkması, yasama yürütme ve yargının tek adam rejimi altında kontrole uğramış olmasının, bunların sonucunda da yargının bağımsızlığı konusunda ciddi kuşkuların oluşması Türkiye’nin güven kaybına uğramasına yol açtı” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı’nın Rusya ile ilişkilerin ABD tarafından kıskanıldığı imasının anlamlı olmadığını ve bu krizle ilişkisi de olmadığını söyleyen Çeviköz sözlerine şöyle devam etti: “ABD’nin Türkiye Rusya ilişkilerini kıskanacak bir ülke olduğunu hiç zannetmiyorum. Türkiye ile Rusya’nın konjonktürel bir ilişkisi var. Bir menfaat ilişkisi içerisindeler.”.

Çeviköz diplomasi dilinin bir an evvel kullanılması gerektiğini söyleyip sözlerine şöyle son verdi:

“F-35 satışlarının durdurulmasının yanında Türkiye’nin uluslararası kredi kuruluşlarından kredi almamasına yönelik tasarının da senatodan geçmesi bekleniyor. Süreçte diplomatik ilişkiler doğru kurulmazsa kuvvetli yaptırımlar da uygulanabilir. Bu nedenle suhuletle ve doğrudan diplomatik diyalog ile süreç yönetilmelidir.”