Nurzen Amuran sordu CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz yanıtladı

Liyakat ve tecrübe aranmaksızın büyükelçi olarak görevlendirilen kişilerin atandıkları ülkelerin, Türkiye’nin ‘yeni sistemi’ için taşıdıkları önem üzerinde düşünmek, içinden geçmekte olduğumuz dönüşüm ve gerileme sürecini anlamak için önemli ipuçları taşımaktadır…

 

NurzenAmuran- Sayın Çeviköz İstanbul milletvekili oldunuz. Kutluyoruz sizi. Bu hafta sizinle dış politikayı konuşalım istiyoruz. Ancak ülkemizde yeni sistemle birlikte pek çok değişiklik oldu. TSK yanında Merkez Bankası Dış işleri  ve Maliye Bakanlıklarında şimdiye kadar devlet gelenekleri değişmemişti. Yıllar önce Maliye Bakanlığında Bakana rağmen vergi müfettişleri bir konuyla ilgili bağımsız rapor yazmışlar, Bakan’da rapora evet demek durumunda kalmıştı. Sistem değişmeden önce iki büyükelçimizin Merkeze geri çekilmesine tanık olmuştuk. Bazı gazetelerde sıradan bir haber olarak geçmişti… Ancak kararname hazırlanmadan hiçbir gerekçe gösterilmeden geri çekilmişlerdi. Geri çekilenler büyükelçi konumunda olan görevlilerdi. Uzun yıllar büyükelçilik yaptınız. Bu rutin bir uygulama mıydı?

Ünal Çeviköz – Devlet yönetiminin giderek merkezileşmesi, denetimsizleşmesi ve keyfileşmesinin yansımalarını Dışişleri Bakanlığı’nın teşkilat yapısına ve atamalara yapılan müdahalelerde bir süredir gözlemliyorduk. Her devlet kurumu gibi, Dışişleri Bakanlığı da maalesef son zamanlarda bu tür uygulamalara kurban edilmeye başlandı. Söz konusu merkeze alma kararları elbette rutin değildir. Ancak rutin dışı uygulamaları Dışişleri mesleğinden olmayan Büyükelçi atamaları ile birlikte düşünmek yerinde olur. Son zamanlarda böyle atamalar da artmaya başladı. Büyükelçilik ne yazık ki artık mesleki bir gelişimin sonucu hak edilen bir makam olmaktan çıkarak belli bir zümreye dağıtılan bir tür ödüle dönüştü. Bu tablo, Türkiye’nin itibarını giderek zayıflatmaktadır. Liyakat ve tecrübe aranmaksızın büyükelçi olarak görevlendirilen kişilerin atandıkları ülkelerin, Türkiye’nin ‘yeni sistemi’ için taşıdıkları önem üzerinde düşünmek, içinden geçmekte olduğumuz dönüşüm ve gerileme sürecini anlamak için önemli ipuçları taşımaktadır.

 

20180330_star-yazari-oda-tv-nin-haberine-ne-dedi